SAJTÓKÖZLEMÉNYEK | PR | Mit ért a kutya a szavaidból? Vajon tud különbséget tenni a kifejezések k...


Kutyabarat.hu: Mit ért a kutya a szavaidból? Vajon tud különbséget tenni a kifejezések között? (x)
2021-01-22 11:46 |



Kép: kutyabarat.hu
Sokszor érezhetjük, hogy kedvencünkkel szinte félszavakból megértjük egymást, hogy nem hiába beszélünk hozzá naphosszakat, nem csak hallgat, de ért is.

Számos tudományág foglalkozott már a kutyák és más állatok intelligenciájával, valamint tanulási képességeivel, azonban az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológiai Tanszéke még ma is adatokat tár fel ezen tényezők működésével kapcsolatban. Sőt mi több, a világ elsőszámú kutyaviselkedés-kutatói képesek voltak olyan vizsgálatokat végrehajtani, amely alkalmával a kutya emberi beszédértését vizsgálták, és meglepő eredményeket publikáltak.

Merad, marad vagy malac? Mi a különbség?

A kutatás a kutyák szóértésén alapszik, azaz arra voltak kíváncsiak, hogy az ebek vajon képesek-e különbséget tenni a hasonló hangzású, de mégis egyetlen betűeltéréssel rendelkező szavak között. Mindezt olyan szavak segítségével, amelyből egyet minden kutyának ismernie kellene. Ezek voltak a marad, a merad, a malad és a malac. Amennyiben további érdekes hírekre lennél kíváncsi, akkor látogass el a Kutyabarát Magazin weboldalára!

A kutyák hallása jóval meghaladja az ember képességeit, azonban szókincsük, vagyis az általuk megértett emberi szavak mennyisége elmarad még az óvodáskorú gyermekekétől is. A teszttel nem csak a kutyák intelligenciáját, hanem a koncentrációjukat is tesztelni kívánták, hiszen az egy-egy hangban eltérő szavak megértése csakis a fókuszált figyelmüktől függ.

A vizsgálati alanyokat családi kutyák és gazdáik jelentették, akiket megkértek, hogy egy matracon kényelmesen elhelyezkedve nyugtassák meg a kutyust és éreztessék velük elsősorban azt, hogy biztonságos helyen vannak. Amint megnyugodtak, elektródákat helyeztek a fejükre és egy EEG, azaz elektroenkefalográf segítségével megvizsgálták az egyes szavakra adott válaszreakcióikat.

A vizsgálat eredményei

A vizsgálat nem minden esetben végződött megbízható eredménnyel, hiszen a kutyák türelmetlensége vagy izgágasága miatt nem viselték el a fejükön lévő elektródákat, így nagy volt a kiesési arány. Ám mégsem nagyobb, mint a csecsemőkön végzett vizsgálatok alkalmával. A kutatás vezetője, Magyar Lilla iránymutatásával egymás után lejátszottak olyan szavakat, amelyeket a kutyák már ismerhettek, mint a legalapvetőbb "gyere" vagy " marad". Mindemellett vegyítették a listát értelmetlen szavakkal is, voltak, amelyek egyáltalán nem hasonlítottak a vezényszavakra, de voltak, amelyeknél csak egy-egy betű tért el, mint a gyare-gyere és a merad-marad.

Az emberekkel ellentétben a kutyáknál nem figyelhető meg a differenciálásra való képesség, azaz míg a különböző hangzású szavak megkülönböztetésére képesek, addig az egyetlen hangban eltérő szavak esetében nem képesek felismerni a különbséget.

Összességében elmondható, hogy a kutyák értelmi képességei sok esetben meghaladhatják a kétéves gyermekét, azonban beszédértésben a 14 hónapos kisgyermek szintjén mozoghatnak.







TOVÁBBI ANYAGOK EBBŐL A KATEGÓRIÁBÓL







-tól   -ig
Internet  |  Légi ipar  |  Gazdasági Jog  |  Karrier  |  Gyógyszeripar  |  Hirdető/márka  |  Ügynökség  |  Kutatás  |  Mobil  |  E-biznisz  |  Kereskedelem  |  Logisztika  |  DM/Promóció  |  Design  |  Rendezvény  |  Felelősség  |  PR  |  Pénzügy  |  Konferencia  |  Kultúra  |  Oktatás  |  Pályázati projekt  |  Üzlet  |  Környezet  |  Támogatás  |  Digitalizáció  |  Energia  |  Technológia  |  Statisztika  |  Építőipar  |  Élelmiszeripar  |  Mezőgazdaság  |  Ingatlan  |  Egyéb  |  Outdoor/indoor  |  Idegenforgalom  |  Szponzoráció  |  Média  |  Járműipar  |  Tőzsde  | 

TÖLTSE FEL!
Küldjön nekünk Ön is sajtóközleményeket, melyeket ellenőrzés után ingyenesen megjelenítünk! A feltöltéshez regisztráció szükséges, ami szintén ingyenes!